Достапни линкови

Обама ги подржува мировните разговори во Авганистан


Американскиот претседател Барак Обама ги поддржува обидите на авганистанската влада да започне мировни преговори со талибанските бунтовници, изјави потпаролот на Белата Куќа, Роберт Гибс. Тој додаде дека талибанските лидери треба да се откажат од насилство и поддршка што и ја даваат на Ал Каеда и да ветат дека ќе ги почитуваат авганистанските закони. Пакистанска владина делегација, авганистански официјални претставници и талибански лидери се сретнаа во Кабул и разговараа за постигнување на компромисно решение за крај на војната во Авганистан.

XS
SM
MD
LG