Достапни линкови

Чешка со дополнителни 200 војници во Авганистан


Чешката влада го одобри планот за испраќање дополнителни 200 војници во Авганистан, наредната година. Планот треба да биде одобрен и од парламентот. Во Авганистан сега има околу 530 чешки војници. Властите соопштија дека до крајот на годинава Чешка ќе го намали својот контингент во Косово од 270 на 90 војници.
XS
SM
MD
LG