Достапни линкови

Изетбеговиќ - Нема да дозволам распад на Босна


Умерениот босански муслимански лидер Бакир Изетбеговиќ, кој победи на изборите за функцијата муслимански член во босанското претседателството, изјави дека нема да дозволи какви било чекори од страна на босанските Срби за отцепување од Босна.
Муслиманите, најголемата од трите етнички групи, сакаат силна централна држава. Босанските Срби, пак, сакаат автономија и говорат за мирно разделување од Босна.
XS
SM
MD
LG