Достапни линкови

Студентките со шамии влегоа на турските Универзитети


Турскиот Совет за високо образование испрати писмо до Истанбулскиот универзитет во кое настојува студентите да не бидат отстранувани од часови бидејќи ќе бидат преземени мерки против професорите кои не го почитуваат барањето.
Весниците во Турција денеска објавија фотографии од универзитети каде може да се видат многу студентки што носат шамии, нешто што беше недозволиво со години поради забраната за носење исламски тип шамија на универзитетите.

XS
SM
MD
LG