Достапни линкови

Во Унгарија „ Еколошка Катастрофа“


Во Унгарија е прогласена состојба на готовност по излевањето на отровната црвена кал од фабриката за алуминиум во Ајка на 160 километри југозападно од Будимпешта. Најмалку 4 лица загинаа, 6 се исчезнати, а 120 ранети од изгореници. Околу илјада тони од оваа материја се истурени во реката Марцал со цел да се спречи таа да влезе во Дунав кој тече 80 километри од подрачјето.
XS
SM
MD
LG