Достапни линкови

Хемиска катастрофа во Унгарија


Унгарија прогласи вонредна состојба во три региони во западниот дел на земјата, откако во 4 села во околината се излеа црвен отровен талог од една фабрика за алуминиум. Четворица луѓе, од кои две деца, загинаа, а повеќе од 100 се повредени во најголемата хемиска катастрофа во Унгарија.
Властите соопштија дека од резервоарот истекле еден милион метри кубни црвена кал. Toe е отпадот што се добива од преработката на рудата боксит, од која се произведува алуминиум.
XS
SM
MD
LG