Достапни линкови

Пресуда за бомбашот од Тајмс Сквер


Американецот со пакистанско потекло Фејсал Шахзад кој призна дека се обидел да изврши бомбашки напад на Тајмс Сквер денеска треба да биде осуден од Федералниот суд во Њујорк. Тој во мај изјави дека го планирал нападот како одмазда за американските напади со безпилотни летала во Пакистан. Нападот не успеа, бидејќи не експлодира експлозивот кој беше поставен во автомобил паркиран во една од најпрометните улици на Њујорк.
XS
SM
MD
LG