Достапни линкови

Обама на планира нова стратегија за Авганистан


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека не планира никакви промени во воената стратегијата за Авганистан. Обама нареди дополнителни 30 илјади војници да заминат за Авганистан, но исто така најави дека до јули 2011 тие ќе почнат да се враќаат дома. Како единствена промена тој посочи дека е назначувањето на генералот Дејвид Петреус.
XS
SM
MD
LG