Достапни линкови

Ослободен Иранец обвинет за шпионажа


Иранските опозициски интернет страници објавија дека Иранецот Хосеин Расам кој бил вработен во британската амбасада во Техеран, бил ослободен од обвинувањата за шпионажа. Расам бил уапсен минатата година за време на масовните протести по претседателските избори. Неговата затворска казна од 4 години е заменета со една година условна казна, но забрането му е да работи за која било друга амбасада во рок од 5 години, пренесуваат опозицските веб сајтови.
XS
SM
MD
LG