Достапни линкови

Зголемени ирачките нафтени резерви


Ирачката влада соопшти дека нафтените резерви на земјата се проценуваат на 143 милијарди барели. Претходно се претпоставуваше дека Ирак има околу 115 милијарди барели нафта. Речиси три четвртини од нафтата е на југот на земјата.
Околу 95 отсто од владините приходи во Ирак се од продажба на ’црното злато‘.
XS
SM
MD
LG