Достапни линкови

Меркел - Муслиманите да ги прифатат основните германски вредности


Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека муслиманите што живеат во Германија треба да се усогласат со „основните германски вредности“. Таа рече дека Германците го перцепираат исламот пред се како шеријатско право, нееднаквост меѓу мажот и жената и убиства поради чест.
Таа ги повика муслиманите во нејзината земја безрезервно да ги почитуваат германските вредности и Уставот.
XS
SM
MD
LG