Достапни линкови

Ирак го одложи пописот


Ирак го одложи пописот на населението, прв по повеќе од две децении. Властите велат дека прво сакаат да завршат преговорите околу нерешените прашања. Голем проблем е спорот за земјиштето меѓу Курдите и Арапите во провинциите Киркук и Нинива.
Првично беше планирано пописот да се одржи на 24 октомври, а сега е одложен за 5 декември. Последниот попис ви Ирак се спроведе во 1987 година.
XS
SM
MD
LG