Достапни линкови

400 убиени полицајци во Ингушетија за 5 години


Повеќе од 400 полицијаци и припадници на руските сили за безбедност загинале во Ингушетија во изминативе пет години. Оваа го соопшти претседателот на таа руска република Јунусбек Јевруков. Во истиот период, во бунтовнички напади биле ранети повеќе од три илјади цивили.
Исламските милитанти бараат отцепување на оваа република на југот на Русија.
XS
SM
MD
LG