Достапни линкови

Иринеј востоличен за поглавар на СПЦ


Владиката Иринеј свечено е востоличен за патријарх на СПЦ на церемонија во Пеќката патријаршија во Косово. Во тронот на врховен поглавар го воведоа митрополитот црногорско-приморски Амфилохије и митрополитот загрепско-љубљански Јован.

XS
SM
MD
LG