Достапни линкови

Летонците ја реизбраа владината коалиција


Летонците ја реизбраа централно-десничарската владина коалиција, на вчерашните избори во оваа балтичка земја.
Првичните резултати покажуваат дека владејачката коалиција на премиерот Валдис Домбровскис освоила речиси 60 отсто од гласовите.
Летонската економија во 2009 година забележа пад од 18 отсто поради светската економска криза. Државата зема кредит од 7,5 милијарди евра од ММФ за да се спаси од банкрот.
XS
SM
MD
LG