Достапни линкови

Обама се сретна со мајките на американците, затворени во Иран


Американскиот претседател Барак Обама имаше средба во Белата Куќа со Сара Шурд, која пред две недели беше ослободена од затвор во Иран, каде што помина повеќе од една година. На средбата присуствувале и нејзината мајка, како и мајките на другите двајца американски планинари, кои сеуште се во затвор во Иран. Обама ветил дека ќе продолжат напорите и тие да бидат ослободени. Тројцата планинари беа уапсени во јули минатата година кога по грешка од Ирак влегле во Иран, а властите во Техеран ги обвинија за шпионажа.
XS
SM
MD
LG