Достапни линкови

Светска Банка одобри кредит за помош на Пакистан


Светска Банка одобри кредит од околу 400 милиони долари за помош за обнова на Пакистан по катастрофалните поплави кои ја погодија земјата. Во вчерашното соопштение тие велат дека одобриле над 300 милиони долари за да се плати увозот на храна, лекови, шатори, како и на гориво и машини. Околу 1,8 милијарди домови беа уништени во поплавите, а речиси 8 милиони луѓе беа дислоцирани од своите живеалишта.
XS
SM
MD
LG