Достапни линкови

Војската и полицијата штрајкуваат во Еквадор, замјата парализирана


Стотици војници и полицијаци го запоседнаа главниот аеродром во Кито, главниот град на Еквадор. Исклучен е и простапот до аеродромот од автопат. Вооружените сили преземале и други објекти ширум земјата. Тие протестираат против новиот закон со кој се намалуваат бенефициите за војската и полицијата.
Протестите не се насочени кон уривање на власта. Се очекува претседателот Рафаел Кореа да се сретне со демонстрантите.
XS
SM
MD
LG