Достапни линкови

Холандија ќе ја забрани бурката?


Холандскиот пратеник Герт Вилдерс, кој е познат по антиисламската реторика, соопшти дека Холандија ќе го забрани носењето бурка. Партијата на Вилдерс се обидува да формира владејачко мнозинство коалицирајќи со уште две партии.
Меѓу мерките што ги предлага коалицијата се намалување на бројот на имигранти, намалување на владините трошоци и забрана за покривање на целото тело со муслиманска традиционална облека.
XS
SM
MD
LG