Достапни линкови

НАТО може да го намали бројот на војниците на Косово


Шефот на воениот комитет на НАТО, адмирал Џанпаоло Ди Паоло изјави дека безбедносната ситуација во Косово е подобрена до таа мера што Алијансата може да премине на фазата натамошно намалување на бројот на војници во составот на КФОР.
Тој изјави дека НАТО ќе задржи доволен број сили за одржување на стабилноста на Косово каде во моментот има околу 10.000 војници.
XS
SM
MD
LG