Достапни линкови

Разговори меѓу Северна и Јужна Кореа


Северна и Јужна кореа ги одржаа првите воени разговори во изминативе две години. Воени официри од двете земји се сретнаа во селото Памунјом во демилитаризираната зона која го дели полуостровот. Тензиите меѓу двете страни растат од Март годинава, кога беше потонат јужнокорејски број, при што загинаа 46 морнати. Севернокорејските власти ги отрфлија обвинувањата на САД и официјален Сеул, дека нивната флота го потонала јужнокорејскиот брод.
XS
SM
MD
LG