Достапни линкови

САД предлага построги мерки за увоз од Кина


Американските власти предложија закони со кои се предвидуваат нови рестрикции за увозот од Кина. Се очекува дека ваквиот потег ќе ги зголеми тензиите меѓу САД и Кина поради осетливоста на прашањето за кинескиот извоз. Кинеските власти веќе реагираа, соопштувајки дека потегот на Америка е во спротивност на правилата на Светската трговска организација. Соединетите држави и Европската унија веќе подолг период ги обвинуваат кинеските власти за држење на вештачки низок курс на валутата јен, се` со цел стимулирање на извозот од земјата.
XS
SM
MD
LG