Достапни линкови

Американската влада излегува од АИГ


Американската влада наскоро треба да ги објави плановите за продавање на акциите во големата осигурителна компанија Американ Интернешнал Груп. АИГ беше меѓу најтешко погодените финансиски компании од кредитната криза и доби неколку пакети помош од владата. Сега администрацијата на претседателот Барак Обама сака своите 80 насто од акциите во АИГ да им ги продаде на приватни инвеститори.
XS
SM
MD
LG