Достапни линкови

Ќе се гласа за доверба на владата на Берлускони


Италијанскиот парламент денеска ќе гласа за доверба на владата на Силвио Берлускони. Агенциите јавија дека премиерот оваа одлука ја донесол за да утврди дали има доволно мнозинство за извршување на мандатот до 2013 година, по разидувањето со еден од коалициските партнери Џанфранко Фини, претседател на пратеничкиот дом. Фини предводи група од 34 пратеници и 10 сенатори, па Берлускони остана без апсолутно мнозинство во парламентот.
XS
SM
MD
LG