Достапни линкови

Во Холандија постигнат договор за нова влада


Лидерите на десните партии во Холандија постигнаа договор кој ќе овозможи формирање на малцинска влада, што би требало да ја прекине блокадата на власта која трае од парламентарните избори одржани пред три и пол месеци. Лидерот на либералната Народна партија Марк Руте изјави дека постигнал договор со Христијанско- демократската алијанса и со исламофобната десничарска Партија на слободата на Герт Вилдерс, која ќе ја поддржи малцинската влада, но нема да има претставници во кабинетот. Заедно овие партии имаат 76 мандати во 150- члениот парламент.
XS
SM
MD
LG