Достапни линкови

Хелсиншки комитет - Не смее специјален статус за северно Косово


Меѓународната заедница мора да спречи, северот на Косово да добие специјален статус како Република Српска, се наведува во анализата на билтенот на Хелсиншкиот комитет. Според нив, таквата постапка би оневозможила интеграција на Србите во косовското општество, а Албанците од јужна Србија би можеле да побараат ист статус и за нив.
XS
SM
MD
LG