Достапни линкови

Петреус - Поблиску до мир со Талибанците


Командантот на НАТО во Авганистан, генералот Дејвид Петреус изјави дека има приближување меѓу авганистанската влада и НАТО-силите од една страна и милитантите од друга. Тој соопшти дека 20 мали бунтовнички групи веќе преговараат со НАТО за престанување на борбите. Петреус рече дека НАТО ги подржува напорите на претседателот Хамид Карзаи за мировни преговори со Талибанците.
XS
SM
MD
LG