Достапни линкови

Иран извезува бензин?


Иранското министерство за нафта тврди дека земјата почнала да извезува бензин. Властите велат дека произвеле доволно гориво за иранските потреби и го извезуваат вишокот.
Иран е петти производител на сурова нафта во светот, но поради недостаток од рафинерии увезуваше 40 отсто од потребите за бензин. Трговците не веруваат во тврдењата на владата, дека успеала да ги задоволи потребите, па дури и да извезува.
XS
SM
MD
LG