Достапни линкови

ММФ против зголемување на платите во Белорусија


Меѓународниот монетарен фонд ги критикуваше плановите за покачување на платите во јавниот сектор во Белорусија за една третина во пресрет на претседателските избори. ММФ смета дека нема окономска основа за таков нешто и оти покачувањето на платите е спротивно со потпишаниот аранжман со Фондот.
Се проценува дека покачувањето ќе ја чини Белорусија 2,3 милијарди долари и оти ќе го зголеми буџетскиот дефицит.
XS
SM
MD
LG