Достапни линкови

Предвремени избори во Молдавија за два месеци


В.д. претседателот на Молдавија Михаи Гимпу го распушти парламентот и ги закажа предвремените избори за крајот на ноември. Молдавија цела година не може да избере претседател.
На изборите ќе се соочат демократската коалиција и Комунистичката партија на Молдавија.
XS
SM
MD
LG