Достапни линкови

Вандалски напад во Косово


Косовската полиција соопшти дека е извршен напад врз автомобили кои биле во сопственост на двајца Срби кои основале политичка партија во Северниот дел на Косово.Полицискиот потпарол Бесим Хоти изјави дека нема повредени од нападот, но верува дека нападот бил со цел „да ги заплаши“ Србите за да не работат со Косовските етнички Албанци. Србите што живеат во Косово се противат на декларацијата за независнсот на Косово и не ја прифаќат Приштина како главен град на земјата, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG