Достапни линкови

Партијата на Чавез победи


Изборната комисија во Венецуела соопшти дека партијата на актулениот претседател Хуго Чавез победи со големо мнозинство, но не и со апсолутно како досега. Според последните обајвени податоци од неделните избори, партијата на Чавез освоила најмалку 90 од 165-те пратенички места а коалицијата опозициските партии добила најмалку 60 места. Излезноста на изборите била 66 проценти. Неделниве избори се своевиден тест за полпуларноста на Чавез пред престојните пртеседателски збори во 2012-та.
XS
SM
MD
LG