Достапни линкови

Киргистан ќе соработува со Русија


Киргистан соопшти дека соработува со Русија во снабдувањето со гориво на американската воздухопловна база во Централна Азија, која е клучна за НАТО операциите во Авганистан. Во минатото, воздухопловната базата Манас, добиваше гориво од компании за кои киргистанските власти се сомневаа дека се поврзани со претседателот Курманбек Бакиев. Киргистанската влада соопшти дека договорот е вреден 60 милиони долари годишно.
XS
SM
MD
LG