Достапни линкови

Светските лидери се разочарани од Израел


Светските лидери денеска искажаа жалење и разочарување од одлуката на Израел да продолжи со спорната градба на еврејска населба. Генералниот секретар на обединетите нации Бан Ки Мун изјави дека е загрижен поради изреалските „провокативни акции“. Во меѓувреме американскиот Стејт Департмент ја пофали „ воздржаноста“ на палестинските валсти после оваа одлука.Палестинкиот претседател Махмуд Абас во Париз изјави дека ќе донесе одлука дали да продолжи со преговориоте откако ќе се консултира со палестинските преговарачи во Рамалах на 29-ти септември и со своите колеги на форумот на Арапската Лига во Каиро наредниот понеделник на 4-ти октомври.
XS
SM
MD
LG