Достапни линкови

Иран забрани две опозициски партии


Иранските власти ги забранија двете водечки реформистички партии кои ја подржаа кандидатурата на Мир Хосеин Мусави на минатогодишните оспорени претседателски избори. Партиите претходно беа обвинети дека ја подриваат националната безбедност. Неколку нивни членови се во затвор. Осудени се на долгогодишни затворски казни.
XS
SM
MD
LG