Достапни линкови

Лавров побара јапонско-кинеско помирување


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика Кина и Јапонија да ги надминат недоразбирањата, откако двете земји ги влошија односите. Релациите меѓу двете земји се на најниско ниво во последните неколку децении.
Кина побара од Јапонија да се извини за апсењето на капетанот на кинески рибарски брод кај спорни острови во Источното Кинеско Море. Јапонија го одби барањето и побара од Кина да им плати оштета зашто рибарскиот брод се удрил и оштетил јапонски патролни чамци.
XS
SM
MD
LG