Достапни линкови

Израелските доселеници ќе градат на Западниот Брег


Израелските доселеници денеска изјавија дека ќе почнат со изградба на нови објекти во доселеничките населби на Западниот Брег, откако истече привремената забрана за градење.
Израел не ја продолжи забраната и покрај повиците од САД.
Палестинскиот претседател Махмуд Абас се закани дека ќе се повлече од мировните преговори, ако не продолжи мораториумиот за проширување на доселеничките населби. Тој најави дека конечната одлука ќе ја соопшти во понеделник.
XS
SM
MD
LG