Достапни линкови

Во Пекинг кинеско - руски самит


Во Пекинг денеска се состанаа Претседателите на Кина и на Русија Ху Џинтао и Дмитриј Медведев. Како што јави Ксинхуа, тие разговарале за засилување на билатералните врски и меѓународните односи. Претседателите денеска го промовираат и завршувањето на кинеско рускиот гасовод. Договорот, според кој, Русија ќе снабдува Кина со природен гас, ќе биде потпишан идната година, изјави рускиот заменик премиер Игор Сечин, бидејки, според неговите зборови, Русија била готова да ги задоволи кинеските потреби за гас.
XS
SM
MD
LG