Достапни линкови

Истече мораториумот за населбите на Западниот брег


Мораториумот за изградба на еврејски населби на Западниот брег истече синоќа на полноќ. По истекот на привремената забрана , израелскиот премиер Бенјамин Нетенхају побара од палестинскиот лидер Махмуд Абас да продолжат со експедитивни и чесни разговори за да се постигне мировен договор, годинава. Израелскиот премиер се противеше на повиците на САД да се продолжи мораториумот за изградба на населбите. Абас претходно се закани дека ќе се повлече од преговорите ако мораториум се укине.
XS
SM
MD
LG