Достапни линкови

Ирански сили во Ирак убија осомничени за бомбашки напад


Иранските сили во соседен Ирак убија 30 луѓе кои Техеран ги обвини дека се вмешани во минатонеделниот бомбашки напад за време на воена парада, пренесе иранската државна телевизија. Во екплозијата што се случи во средата во градот Махабет загинаа 12 луѓе. Иран за нападот ги обвини курдските сепаратисти со кои претходно годинава имаа недоразбирања. Но курдската група ги отфрли обвинувањата и засега никој не ја презема одоговорноста за нападот.
XS
SM
MD
LG