Достапни линкови

Јапонија бара отштета од Кина


Јапонија ќе побара од Кина да ја плати штетата која настана кога еден кинески рибарски брод се судрил со бродови од јапонската крајбрежна стража во близина на спорните острови, претходно овој месец. Инцидентот ги затегна односи меѓу двете земји. Вчера јапонски премиер Наото Кан ги отфрли брањата на Кина да се извинат за инцидент. Во саботата, капетанот на кинескиот брод се врати во Пекинг, откако помина неколку недели во затвор во Јапонија.
XS
SM
MD
LG