Достапни линкови

Израелско-палестинските преговори на конец


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги повика „доселениците“ да покажат воздржаност, откако ќе се укине привремената забрана за градење нови живеалишта во доселеничките населби на Западниот Брег. Забраната за градење истекува вечерва. Палестинскиот претседател Махмуд Абас се закани дека ќе ги напушти мировните преговори ако не продолжи забраната за градење, на територијата што Палестинците ја гледаат како идна палестинска држава.
Во доселеничките населби во Западниот Брег живеат повеќе од 430 илјади Евреи.
XS
SM
MD
LG