Достапни линкови

Парламентарни избори во Венецуела


Денеска се одржуваат парламентарни избори во Венецуела. Изборите се гледаат како тест на популарноста на претседателот Уго Чавез.
Опозицијата привремено ги стави недоразбирањата на страна и се обедини во коалиција во обид да го ослабне мнозинството на Чавез. Тие се обидуваат да ги привлечат гласачите незадоволни од високата стапка на насилен криминал и проблематичната економија.
XS
SM
MD
LG