Достапни линкови

Криза во блискоисточните мировни разговори


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон и палестинскиот претседател Махмуд Абас се состанаа вчера во Њујорк. До ова доаѓа по загриженоста дека мировните разговори меѓу Израел и палестинците се наоѓаат во криза. Деновиве палестинците се заканија дека ќе ги напуштат доколку Израел не го продолжи мораториумот на изградба на нови еврејски населби на Западниот Брег. Абас по разговорите со Клинтон најави дека не бил постигнат никаков напредок и оти денеска ќе имал уште една средба со Клинтон.
XS
SM
MD
LG