Достапни линкови

САД во Авганистан додека не ја завршат работата


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека американските сили ќе останат во Авганистан се додека не биде завршена работата. Тој појасни дека станува збор за овозможување на авганситанците да стекнат капацитет сами да ја бранат својата држава. Според најавите, американските трупи би требало да почнат да се повлекуваат од Авганистан во јули идната година, но тоа, како што прецизира Обама, не значи и дека Соединетите држави ќе престанат да се ангажираат во таа земја.
XS
SM
MD
LG