Достапни линкови

Пакистан разочаран од казната за Афиа Сидики


Пакистанските власти изразија разочараност од одлуката на американскиот суд кој го казни пакистанскиот научник на 86 години затвор заради обид за убиство на американски офицери. Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Џилани изјави дека Афиа Сидики е "ќерка на нацијата" и дека ќе стори се за нејзин трансфер до Пакистан.
38 годишната Сидики, која е американски образован невролог, беше заробена во Авганистан во 2008 година. Таа одзела оружје и се обидела да стрела врз американски воен персонал кој се обидувал да ја испраша по нејзиното апсење. Вести на казната предизвика протести и пакистанската влада се најде под притисок особено од исламистички и десничарски групи да издејствува ослободување.
XS
SM
MD
LG