Достапни линкови

Отфрлена резолуцијата за можното израелско нуклеарно оружје


Меѓународната агенција за атомска енергија денеска ја отфрли резолуцијата од арапските земји со која се повикува Израел да се приклучи во договорот за неширење на нуклеарното оружје. Арапските претставници сметаат дека претпоставениот израелски нуклеарен арсенал е закана за регионалниот мир и стабилност. Соединетите Држави претходно ги повикаа арапските земји да ја повлечат резолуцијата, оцнувајки дека тоа негативно ќе влијае врз обновените израелско – палестински преговори за мир.
XS
SM
MD
LG