Достапни линкови

Косово нема да разговара за статусот, изјави Красниќи.


Претседателот на косовскиот Парламент Јакуп Красниќи изјавил дека Косово нема да потклекне под никаков притисок и да се разговара за државноста. Ова е реакција на пишпувањето на српскиот весник Блиц дека Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун рекол дека статусот на Косово, како спорно прашање, би требало да биде тема на претстојниот дијалог меѓу Белград и Приштина, што предизвикало изненадување кај косовските власти.
Приштинскиот весник „Коха диторе“ објави дека косовските власти се изненадени од ваквото соопштение, посебно по одлуката на Меѓународниот суд на правдата.
XS
SM
MD
LG