Достапни линкови

Шведскиот премиер не доби мнозинство за влада


Десничарската партија на шведскиот премиер Фредрик Реинфелт победи на парламентарните избори, но им фалат двајца пратеници да формираат влада, покажуваат официјалните резултати од изборите. Реинфелт ќе мора да коалицира со некоја од левичарските опозициски партии. Претходно, тој ја отфрли можноста за коалицирање со екстремната десница која за прв пат влезе во шведскиот парламент освојувајќи 20 пратеници.
XS
SM
MD
LG