Достапни линкови

Ал Џазеира - НАТО го попречува известувањето за Авганистан


Телевизијата Ал Џазеира го обвини НАТО дека се обидува да го попречи известувањето за војната во Авганистан, откако неделава беа успсени двајца сниматели од телевизијата. НАТО потврди дека ги уапсил снимателите под обвинение дека работат со бунтовниците и овозможуваат талибанска пропаганда. Ал Џазаира ги отфрли овие обвинувања и побара нивно ослободување.
Од Кабинетот на претседателот Хамид Карзаи соопштија дека наредиле да се преземат постапки за ослободување на снимателите.


XS
SM
MD
LG